Türkçe | English

Yenimahalle İlçesi Gayrimenkul Piyasa Araştırması-2011

16.11.2011

 Ankara’nın her zaman yeni kalan mahallesi; YENİMAHALLE
 
Yenimahalle Ankara’nın oturma ve yatırım amaçlı en çok tercih edilen Metropol İlçelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yenimahalle İlçesi, Ankara’nın yıllar içerisinde ortaya çıkan konut ve ticari gayrimenkul ihtiyaçlarının karşılanması ve bu amaçla gerçekleştirilen büyük projelere ev sahipliği yapması, bünyesinde barındırdığı ticari, sosyal ve kültürel alanlarıyla yenilikçi ve modern kent kavramına büyük katkılar sağlamış ve daima örnek teşkil etmiştir.
 
Yenimahalle İlçesi, 1946-1949 Yılları arasında dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ragıp Tüzün tarafından geliştirilen, Ankara’nın konut ihtiyacını karşılamak amacıyla planlanmış, 1950 yılında ikişer katlı müstakil evlerin yapımıyla kurulmaya başlanmış, 1957 yılında İlçe olmuş ve Yenimahalle ismini almıştır.
 
Yenimahalle ilçe Belediyesine bağlı toplam 65 mahalle bulunmaktadır. Yenimahalle İlçe sınırları Kuzeyde Memlik Mahallesi, Batıda Ballıkuyumcu Mahallesi, Güneyde Fevziye Mahallesi, Doğuda Varlık Mahallesi olarak şekillenmiştir.
 
2009 yılında Türkiye çapında gerçekleştirilen adrese dayalı nüfus sayımı sonuçlarına göre Yenimahalle 625.826 kişilik nüfusuyla, Ankara’nın en kalabalık 4. İlçesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İlçenin nüfusunun tahminen %5’ i esnaf ve tüccarlar, %1’ i çiftçiler, %15’ ini emekliler ile geri kalan %82’ sini işçi ve memurlar teşkil eder. 2011-2013 yılı Ankara Bölge Planı verilerine göre İlçede kilometrekareye düşen nüfus yoğunluğu 2000 kişinin üzerindedir.
 
Nüfus yoğunluğunun en yoğun olduğu mahalleler başta Batıkent olmak üzere, Yenimahalle merkez-çevre mahalleler ve son yıllarda özellikle nitelikli konut projeleriyle büyüyen Çayyolu ve çevresi olarak söyleyebiliriz.
 
Yenimahalle İlçe merkezini, şimdiki adlarıyla İvedik Caddesi, Akın Caddesi, Pazar Caddesi, Ragıp Tüzün Caddesi ve Yahya Kemal Beyatlı Caddesinin çevrelediği alan oluşturmaktadır. İlçenin eski ve yeni kamu ve idari binaları bu alan içerisinde bulunmakta olup, ilçe gelişmesini bu alan çevresinde sürdürmüştür.
Clicks: 1613   |   Last Updated: 26.09.2013
Print Page


  Other Articles
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Company
About Us
Our Principles
Our Professional Team
Study Schedule?
Valuation Methods?
Valuation Report Standarts?
Continuous Information Form
Foundation Membership
Anreva in Press


Serviced Sectors
Public
Banking
Audit Sector
Public Corporations
Private Sector
Foreign Investor
Individual Investor
Foundations and Societies


Legislation
Legislation
Articles
News
Kanunlar
Yönetmelikler
Tebliğler


Career
IK Policy
Open Positions
IK Form
Contact Us
Address-Sketch
Invoice and Bank Account Information
Request Form
Contact Form
Links
What Can We Do For You?Homepage | Site Map |  Access Conditions  |  Privacy

Ehlibeyt Mh. Ceyhun Atıf Kansu Cd. 1271. Sk. No:15/9 Balgat - Ankara
T: +90 (312) 474 00 74 | F: +90 (312) 474 00 55
W:www.anreva.com.tr | E: bilgi@anreva.com.tr
Written and visual content in the site is provided by ANREVA.
It cannot be copied without permission and cannot be quoted by giving reference. All rights reserved. 2013 ©