Türkçe | English

S : Konut Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ?
C :
Konutu oturma amaçlı alıyorsanız; öncelikle çocukların okula , kendinizin işyerine ulaşım olanakları, sosyal yaşamınızdaki beklentiler, aile bireylerine yakınlık gibi belli başlı önceliklerinizi tespit ettikten sonra hangi bölgelerden konut alabileceğinizi araştırın.

Yatırım amaçlı konut alacaksanız; düşük maliyet yüksek gelir hedefi gözetilmelidir. Bölgeye değer katan donatılar ile hastaneye yakınlığı, metro güzergahı, havaalanı uzaklığı gibi kriterler araştırılmalıdır. Bununla birlikte belirlenen bölgedeki kira bedellerinin satın alma bedelini ne kadar sürede karşıladığı tespit edilmelidir.

Alacağınız konutun boş yada dolu olması önemlidir. Oturma amaçlı aldığınız takdirde dolu bir konutu boşaltmanız sorun olabilir bu sebeple içinde kiracı var ise kontratı görülmeli ve tahliye süresi kiracıyla görüşülmelidir. Satan kişi oturuyorsa boşaltım süresiyle ilgili yazılı bir taahhüt alınması uygun olacaktır.

Yatırım amaçlı alıyorsanız da içindeki kiracının ne kadar kira ödediğini tespit etmeli ve beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağını görmelisiniz.

Satın almaya karar verdiğiniz bir konutun devir işlemlerini yapmadan önce mutlak suretle tapu kayıtlarında bir kısıtlama olup olmadığını araştırmalısınız. Satış için engel teşkil etmeyen ancak size ileride yükümlülük doğurabilecek beyanlar bulunabilir. Bu süreçte tapu dairesinde bulunan yönetim planını da temin ederek incelemeniz doğru olacaktır. Satın almayı düşündüğünüz bağımsız bölüme ilişkin bazı hususlar (kullanımına tahsis edilmiş bahçe, depo, otopark, giderlere katılım vs.) yönetim planlarında belirlenmiştir.

Sizlere belirtilen konut alanına nelerin dahil olduğunu tespit etmelisiniz. Balkonlar, kat holleri, merdiven kovaları, teknik şaftlar, kat bahçeleri, kapalı otopark, depo, vs.’ nin alana dahil olup olmadığı, size belirtilen alanın ne kadarını gerçekte yaşam alanı olarak kullanabileceğinizi gösterir.

Kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş konutları tercih etmelisiniz, arsa payı üzerinden satış yapılan yerlerde hem bağımsız bölümünüzün yeri yasal olarak belli değildir hem de bu tip arsa hisselerine kredi kullandırılmaz.

Kat mülkiyeti ya da kat irtifakı kurulmuş olan bir bağımsız bölümü alırken yasal gereklerin yerine getirilip getirilmediğini, yasal evraklarının doğruluğunu, ileride iskan alımına, engel bir durum olup olmadığını, arsa payını ve almaya karar verdiğiniz bağımsız bölümün size gösterilen yer ile yasal projeler üzerinde aynı yer olup olmadığını bir uzmana tespit ettiriniz.

Ayrıca, satın almayı düşündüğünüz gayrimenkulün eklentileri, açık ve kapalı otopark hakları, teknik altyapı durumu, malzeme ve işçilik kalitesi gibi unsurlarında uzmanlarca tespiti alım kararlarınızda etkili olacaktır.

Yukarıda bahsi geçen tüm konular ve dahası konutun piyasa değeri, ANREVA GAYRİMENKUL DEĞERLEME gibi SPK lisanslı firmalar tarafından tespit edilerek bir rapor içeriğinde sunulmaktadır.


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Company
About Us
Our Principles
Our Professional Team
Study Schedule?
Valuation Methods?
Valuation Report Standarts?
Continuous Information Form
Foundation Membership
Anreva in Press


Serviced Sectors
Public
Banking
Audit Sector
Public Corporations
Private Sector
Foreign Investor
Individual Investor
Foundations and Societies


Legislation
Legislation
Articles
News
Kanunlar
Yönetmelikler
Tebliğler


Career
IK Policy
Open Positions
IK Form
Contact Us
Address-Sketch
Invoice and Bank Account Information
Request Form
Contact Form
Links
What Can We Do For You?Homepage | Site Map |  Access Conditions  |  Privacy

Ehlibeyt Mh. Ceyhun Atıf Kansu Cd. 1271. Sk. No:15/9 Balgat - Ankara
T: +90 (312) 474 00 74 | F: +90 (312) 474 00 55
W:www.anreva.com.tr | E: bilgi@anreva.com.tr
Written and visual content in the site is provided by ANREVA.
It cannot be copied without permission and cannot be quoted by giving reference. All rights reserved. 2013 ©