Türkçe | English

Yenimahalle İlçesi Gayrimenkul Piyasa Araştırması-2011

16.11.2011

 Ankara’nın her zaman yeni kalan mahallesi; YENİMAHALLE
 
Yenimahalle Ankara’nın oturma ve yatırım amaçlı en çok tercih edilen Metropol İlçelerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yenimahalle İlçesi, Ankara’nın yıllar içerisinde ortaya çıkan konut ve ticari gayrimenkul ihtiyaçlarının karşılanması ve bu amaçla gerçekleştirilen büyük projelere ev sahipliği yapması, bünyesinde barındırdığı ticari, sosyal ve kültürel alanlarıyla yenilikçi ve modern kent kavramına büyük katkılar sağlamış ve daima örnek teşkil etmiştir.
 
Yenimahalle İlçesi, 1946-1949 Yılları arasında dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olan Ragıp Tüzün tarafından geliştirilen, Ankara’nın konut ihtiyacını karşılamak amacıyla planlanmış, 1950 yılında ikişer katlı müstakil evlerin yapımıyla kurulmaya başlanmış, 1957 yılında İlçe olmuş ve Yenimahalle ismini almıştır.
 
Yenimahalle ilçe Belediyesine bağlı toplam 65 mahalle bulunmaktadır. Yenimahalle İlçe sınırları Kuzeyde Memlik Mahallesi, Batıda Ballıkuyumcu Mahallesi, Güneyde Fevziye Mahallesi, Doğuda Varlık Mahallesi olarak şekillenmiştir.
 
2009 yılında Türkiye çapında gerçekleştirilen adrese dayalı nüfus sayımı sonuçlarına göre Yenimahalle 625.826 kişilik nüfusuyla, Ankara’nın en kalabalık 4. İlçesi olarak karşımıza çıkmaktadır. İlçenin nüfusunun tahminen %5’ i esnaf ve tüccarlar, %1’ i çiftçiler, %15’ ini emekliler ile geri kalan %82’ sini işçi ve memurlar teşkil eder. 2011-2013 yılı Ankara Bölge Planı verilerine göre İlçede kilometrekareye düşen nüfus yoğunluğu 2000 kişinin üzerindedir.
 
Nüfus yoğunluğunun en yoğun olduğu mahalleler başta Batıkent olmak üzere, Yenimahalle merkez-çevre mahalleler ve son yıllarda özellikle nitelikli konut projeleriyle büyüyen Çayyolu ve çevresi olarak söyleyebiliriz.
 
Yenimahalle İlçe merkezini, şimdiki adlarıyla İvedik Caddesi, Akın Caddesi, Pazar Caddesi, Ragıp Tüzün Caddesi ve Yahya Kemal Beyatlı Caddesinin çevrelediği alan oluşturmaktadır. İlçenin eski ve yeni kamu ve idari binaları bu alan içerisinde bulunmakta olup, ilçe gelişmesini bu alan çevresinde sürdürmüştür.
Okunma Sayısı: 2240   |   Güncelleme Tarihi: 26.09.2013
Sayfayı Yazdır


  Diğer Makaleler
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kurumsal
Biz Kimiz?
İlkelerimiz
Profesyonel Ekibimiz
Nasıl Çalışırız?
Nasıl Değerleme Yapıyoruz?
Nasıl Raporlarız?
Sürekli Bilgilendirme Raporu
Üye Kuruluşlar
Basında Anreva


Hizmet Sektörleri
Kamu
Bankacılık
Bağımsız Denetim Şirketleri
Halka Açık Anonim Ortaklıklar
Özel Sektör
Yabancı Yatırımcılar
Bireysel Yatırımcılar
Vakıflar ve Dernekler


Mevzuat
Yasal Mevzuat
Makaleler
Haberler
Kanunlar
Yönetmelikler
Tebliğler


Kariyer
İK Politikası
Açık Pozisyonlar
İK Formu
İletişim
Adres & Kroki
Fatura Bilgilerimiz
Talep Formu
İletişim Formu
Faydalı Köprüler
Sizin için Ne Yapabiliriz?Anasayfa | Site Haritası | Kullanım Şartları | Gizlilik İlkeleri

Güzeltepe Mah. Ahmet Mithat Efendi Cad. No: 60/4 Çankaya ANKARA
T: +90 (312) 474 00 74 | F: +90 (312) 474 00 55
W:www.anreva.com.tr | E: bilgi@anreva.com.tr
Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik ANREVA tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz,
kaynak gösterilerek iktibas edilemez. Her hakkı saklıdır. 2013 ©