Türkçe | English

Gayrimenkul Piyasasında Gelişen Trendler Raporu

18.12.2008

“Gayrimenkul Piyasasında Gelişen Trendler Raporu” açıklandı.

Uluslar arası denetim, danışmanlık ve vergi şirketi olan PwC (PricewaterhouseCoopers) 2009 için Gayrimenkul Piyasasında Gelişen Trendler Raporunu duyurdu. PwC’nin raporuna göre ABD’li gayrimenkul uzmanları ,piyasanın tabana vurmasına yönelik beklenti içinde oldukları açıklandı.

ULI(Urban Land Institute) ile birlikte hazırlanan “Gayrimenkul Piyasası’nda Gelişen Trendler ’ 2009” raporunun Amerika sonuçları açıklandı. Gayrimenkul sektöründe en çok okunan ve en prestijli tahmin raporlarından bir olarak değerlendirilen rapor, gayrimenkul yatırımı ve geliştirme trendleri, sermaye piyasaları ve gayrimenkul finansmanı, emlak sektörü, şehir merkezi alanları ve diğer gayrimenkul konularına ilişkin ABD, Kanada ve Latin Amerika ayağına ait bilgileri sunuyor.

Rapora bakıldığında, Yatırımcılar, gayrimenkul şirketi temsilcileri, kredi verenler, aracılar ve gayrimenkul danışmanları dâhil 600′ü aşkın önde gelen gayrimenkul uzmanının görüşlerinin yer aldığı rapora göre, ABD gayrimenkul ve genelde finans piyasasının 2009′da en düşük seviyelerine düşmesi ve emlak değerlerindeki düşüşlerin 2010′da da büyük ölçüde devam etmesi bekleniyor. Önümüzdeki süreçte daha fazla icra takipleri ve borç ödeyememe durumunun görülmesi beklenirken, gayrimenkul nakit akışlarının aksayan ekonomi koşullarından da etkileneceği öngörülüyor.

Raporda, ticari gayrimenkul piyasasının konut piyasasından çok daha hızlı bir şekilde toparlanacağı öngörülürken, konut geliştiricilerinin arsalarını düşük zararla satmak zorunda kalabileceği veya ellerindeki stoklar üzerinde hacizlerle karşılaşabilecekleri belirtiliyor.

Rapora göre, güçsüz dolardan yararlanmaya devam ederek büyük şehirlerde lüks gayrimenkul alacak olan nakit zengini offshore alıcılar ABD’deki gayrimenkul sektörü duraklamasından büyük fayda sağlayacaklar. Raporda 2009′u en az zararla atlatmak için yatırımcıların mevut konumlarını korumaları önerilirken fırsatların azalacağı üzerinde duruluyor. Raporda ayrıca yatırımcılara indirimli krediler almaları öneriliyor.

PwC’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan sorumlu Gayrimenkul Sektörü Lideri John Forbes rapor sonuçlarının özellikle gelişmekte olan ekonomilerde oluşturacağı etkiyi şöyle değerlendirdi: “Gelişmekte olan Rusya ve Türkiye piyasaları, beklenen gayrimenkul yatırımı getirileri bakımından geçen yıl en üst sıralardaydı. Ancak, şu anda yatırımcılar nakit paralarını tutmayı tercih ediyorlar, çünkü daha geleneksel piyasalardan gelecek fırsatları görüyorlar.

Hem doların değer yitirmesi hem de gayrimenkul değerlerinin düşmesi ile ABD ucuz görünmeye başladı. Araştırma katılımcılarının da belirttiği gibi ABD piyasasının önümüzdeki yıl daha da ucuzlaması muhtemel. İngiltere açısından durum aynı görüyor. Gelecek yıl, gelişmekte olan piyasalar hemen her yerde görülen uygun fiyatlarla rekabet etmek durumunda kalacaklar.
Okunma Sayısı: 2262   |   Güncelleme Tarihi: 26.09.2013
Sayfayı Yazdır


  Diğer Makaleler
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kurumsal
Biz Kimiz?
İlkelerimiz
Profesyonel Ekibimiz
Nasıl Çalışırız?
Nasıl Değerleme Yapıyoruz?
Nasıl Raporlarız?
Sürekli Bilgilendirme Raporu
Üye Kuruluşlar
Basında Anreva


Hizmet Sektörleri
Kamu
Bankacılık
Bağımsız Denetim Şirketleri
Halka Açık Anonim Ortaklıklar
Özel Sektör
Yabancı Yatırımcılar
Bireysel Yatırımcılar
Vakıflar ve Dernekler


Mevzuat
Yasal Mevzuat
Makaleler
Haberler
Kanunlar
Yönetmelikler
Tebliğler


Kariyer
İK Politikası
Açık Pozisyonlar
İK Formu
İletişim
Adres & Kroki
Fatura Bilgilerimiz
Talep Formu
İletişim Formu
Faydalı Köprüler
Sizin için Ne Yapabiliriz?Anasayfa | Site Haritası | Kullanım Şartları | Gizlilik İlkeleri

Güzeltepe Mah. Ahmet Mithat Efendi Cad. No: 60/4 Çankaya ANKARA
T: +90 (312) 474 00 74 | F: +90 (312) 474 00 55
W:www.anreva.com.tr | E: bilgi@anreva.com.tr
Site içerisinde yer alan yazılı ve görsel içerik ANREVA tarafından sağlanmaktadır. İzinsiz kopyalanamaz,
kaynak gösterilerek iktibas edilemez. Her hakkı saklıdır. 2013 ©