Tarih: 27.02.2020
Adres:  http://www.anreva.com.tr/TR/HaberYazdir.aspx?ID=2064&IcerikID=3242

Her 41 Kişiden Birinin Konut Kredisi Borcu Var!

09.12.2014 10:24:52 AM


 Gediz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde misafir öğretim üyesi olarak ders veren New York State Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Emre Özsoz, emlakta arz ve talebin eski metropollerden yeni büyükşehirlere kayma eğiliminde olduğunu söyledi.
 
Satışların en çok arttığı illerin başında büyükşehir statüsüne geçen illerin yer aldığına dikkat çeken Özsöz, şöyle devam etti:
 
"En çarpıcı örnek Diyarbakır'la komşusu Şanlıurfa. Eski büyüksehirlerden Diyarbakır da satışlar yüzde 7.2 düşerken, yeni büyükşehir olan Şanlıurfa yüzde 21.2'ük artışla birinci sırada. Aynı şekilde yeni büyükşehirlerden Denizli, Manisa, Aydın, Balıkesir, Hatay, Kahramanmaraş, Trabzon ve Mardin'de konut satışları ülke genelinin aksine arttı.
 
Bu tablo konutta arz ve talebin büyüyen ve gelişme eğilimindeki kentlere yöneldiğini gösteriyor. Bu kayma inşaat sektörünün yönünü değiştirmeye devam edecektir."
 
41 Kişiden Birinin Konut Kredisi Borcu Var
 
Yrd.Doç.Dr. Emre Özsöz, konut satışlarının finansmanına ilişkin de tespitlerde bulundu. Yrd.Doç.Dr. Ozsöz, l .8 milyon kişinin konut kredisi bakiyesi olduğunu, bankalara toplam borç miktarının 111 milyar TL'yi aştığını dile getirdi. Özsöz, "Türkiye Bankalar Birliği'nin verilerine göre eylül ayı itibariyle 41 kişiden birinin bankalara konut kredisi borcu var, ortalama kişi başına konut kredisi kullanım tutan 61 bin TL civarında. GYODER'in ekim rakamlarına göre de markalı konııt satışlarında bedelin yüzde 14'ü banka kredisi ile karşılanıyor, yüzde 45'i senetle borçlanılıyor. Kalan yüzde 41'i peşin ödeniyor. Ev alırken satış bedelinin yüzde 59'luk bölümü için borçlanıyoruz" dedi.