Tarih: 19.12.2018
Adres:  http://www.anreva.com.tr/TR/HaberYazdir.aspx?ID=3078&IcerikID=3224

SPK Gayrimenkul Değerleme Lisansı Neden Önemli?

23.02.2009 09:44:39 AM


Değerleme uzmanları kredileri ya da ortaklık anlaşması gibi işlemlerde teminat olarak gösterilen gayrimenkullerin o günkü değerinin ne olduğunu, binanın inşaat malzemesinden coğrafi konumuna, emsal inşaatlarla karşılaştırılmasına kadar pek çok kriteri göz önünde bulundurarak tespitini yapıyor.
 
Mortgage sisteminde bankaların konut kredisi verebilmeleri için bir değerleme raporuna ihtiyaçları var. Bunun için de bu alanda çalışan çok fazla elemana ihtiyaç var. Bankanın rapor hazırlattığı değerleme uzmanlarının da SPK lisanslı olması şartı aranıyor. SPK ocak, mayıs ve eylül aylarında olmak üzere yılda üç kez sınav yaparak başarılı olanlara gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansı veriyor. Yeni oluşturulan konut değerleme uzmanlığına ilişkin sınavlarda aynı tarihlerde yapılmaktadır.
 
SPK’dan gayrimenkul değerleme lisansı alabilmek için sınavda 5 temel dersten ortalama 70 notu almak gerekiyor. Lisans için ayrıca 3 yıl bir şirkette çalışmış olma şartı da aranıyor. Konut değerleme lisansı için bu süre 1 yıl.
 
Sektörün halen en az 2500 değerleme uzmanı açığı olduğu tahmin ediliyor. Konut değerleme uzmanlığı sınavları sayesinde 2009 yılında 1000 uzmanın daha işbaşı yapabileceği düşünülüyor.